دکمه گمشده

دکمه گمشده

 

ایرن روزدوبودکو

مترجمین: نسرین زیلایی

زهرا راستگویی فر  

 

انتشارات آنا پل

تابستان ۱۴۰۰

چاپ اول

تعداد صفحه:۲۲۰

اندازه:۱۴×۲۱

قیمت:۰۰۰/۶۵۰ ریال

شماره مجوز نشر:۹۵۸۶۳۳۵۶۳۰۲۹

شابک:۹۷۸۶۲۲۹۷۸۱۰۹۸

 

 

درباره کتاب

دکمه گمشده با ماجرای آشنایی یک دانشجوی فیلمنامه‌نویس جوان با بازیگر معروفی به نام لیزا در یک تفریحگاه در کوه‌های کارپات در اوکراین آغاز می‌شود. در یک شب طوفانی آنها همدیگر را گم می‌کنند،اما شیفتگی او به لیزا به یک وسواس تبدیل می‌شود، وسواسی که موجب نابودی او می‌گردد. سال‌ها بعد که این دانشجو به یک فیلمنامه‌نویس معروف تبدیل می‌شود، لیزا  در کلاس‌های او شرکت می‌کند، در حالی که حالا صاحب دختری بزرگ است.

این رمان از این نظر که با تنش روانی محسوس، داستانی را در طول سه دهه از سه سرنوشت درهم تنیده هر شخصیت در مراحل مختلف زندگی آنها دنبال می‌کند، منحصر به فرد است.

کتاب دکمه گمشده در سال ۲۰۰۵ به عنوان رمان برتر سال در کشوراکراین انتخاب شد و متعاقبا فیلم سینمایی موفقی با اقتباس از آن ساخته شد.

درباره نویسنده

ایرن روزدوبودکو روزنامه نگار، شاعر، مترجم و نویسنده اکراینی است که  در سال ۱۹۶۲ در دونتسک متولد شد. وی تحصیلات خود را به عنوان روزنامه‌نگار در دانشگاه ملی تاراس شوچنکو کیف به اتمام رساند. او پس از اتمام تحصیلات خود ابتدا به عنوان روزنامه‌نگار در روزنامه‌ها مشغول به کار شد، ولی بعدها به عنوان نویسنده رمان‌های جنایی و هیجان انگیز معروف شد.

روزدوبودکو استاد رمان پلیسی و هیجان انگیز روانی است. او امروزه یکی از محبوب‌ترین نویسندگان در اوکراین است و با سبکی سرزنده و جذاب می‌نویسد و کتاب‌هایش مخاطبان گسترده ای دارند. او همچنین دو کتاب شعر به زبان روسی منتشر کرده است و چندین رمان او به روسی ترجمه شده است.